Press "Enter" to skip to content

Współczesny rynek pracy – czy należy do pracownika czy do pracodawcy

31 października 2018 0

O współczesnym rynku pracy bardzo wiele mówi się i pisze. Niektórzy specjaliści mają na nim bowiem doskonałe warunki, z roku na rok zarabiają coraz więcej, przez to jeszcze więcej inwestują w swój rozwój… Aby finalnie znów zarabiać więcej. Inni utknęli zaś gdzieś w czarnej dziurze, a w branży, w której pracują, nie ma niestety tak doskonałych perspektyw. Jak zatem tak naprawdę wygląda współczesny rynek pracy i czy jest tak samo korzystny dla każdego?

Współczesny rynek pracy – do kogo należy
Z pewnością nie można powiedzieć, by przedstawiciele wszystkich zawodów mieli takie same, świetne warunki, na współczesnym rynku pracy. Nie wygląda to zatem tak idealnie, by każdy mógł dyktować warunki zatrudnienia oraz warunki płacowe. Tak doskonała sytuacja dotyczy tak naprawdę tylko przedstawicieli pewnych branż, z pewnością z szeroko pojętą branżą IT na czele. Tutaj rzeczywiście rynek należy do pracownika. W Polsce wciąż brakuje świetnych specjalistów z branży informatycznej, to braki sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy pracowników. Jak widać może mieć to wpływ na to, że doskonali fachowcy w tej dziedzinie mogą dyktować warunki swojego zatrudnienia. Zupełnie naturalne są zatem częste podwyżki w tej branży – gdy pracownik zyskuje nowe umiejętności, pracodawca od razu wyżej wycenia jego pracę. Jeżeli tak się nie stanie – pracownik w najbliższym czasie z pewnością znajdzie pracodawcę, który zapłaci mu więcej.

Kto dyktuje warunki zatrudnienia
Czy jednak w każdej branży jest tak idealnie? Oczywiście, że nie. W bardzo wielu branżach wciąż warunki zatrudnienia dyktują pracodawcy, z którymi negocjacje o podwyżkę są czasami bezowocne. Przedstawiciele bardzo wielu zawodów nie dostają zatem premii oraz wyższego uposażenia, co może mieć miejsce nawet przez wiele lat. Pod tym względem rynek pracy nie jest niestety równy. Trudno jednak oczekiwać, by wszystkie kwalifikacje zawsze były równo wyceniane. Nie zmienia to jednak faktu, że w Polsce sukcesywnie spada bezrobocie, firmy rozwijają się i potrzebują pracowników. W dzisiejszych czasach zatem nawet niewykwalifikowani ludzie mogą znaleźć pracę. Może nie będzie ona świetnie płatna oraz bardzo rozwojowa, jednak da możliwość uzyskania stałego dochodu.

Niszowe zawody oraz kwalifikacje
To, co z pewnością wpływa na diametralną poprawę sytuacji na rynku pracy danego człowieka to jego niszowe kwalifikacje oraz umiejętności. Jednym słowem warto inwestować w nauczenie się tego, na co jest zapotrzebowanie. Jest to gwarantem lepszej pozycji w negocjacjach płacowych z pracodawcą. Jeżeli zatem ktoś zna mało popularny język obcy, albo umie obsługiwać specjalistyczny program komputerowy, może to być jego bardzo mocną stroną i przyczynkiem do szybkiego rozwoju kariery. Poza tym na rynku różnego rodzaju usług, świadczonych osobiście przez konkretnego człowieka, stawki są również dyktowane przez niego. Przykładem mogą być takie profesje jak trener personalny, coach albo psychoterapeuta. Można zacząć świetnie zarabiać w bardzo wielu zawodach, trzeba jednak znaleźć w nich swoją niszę działania.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z Grupa Progres

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *