Press "Enter" to skip to content

Świat światłowodów

26 kwietnia 2021 0

Światłowody to technologia służąca do przesyłania informacji w postaci impulsów światła na duże odległości przez włókna wykonane ze szkła lub tworzywa sztucznego.

Światłowody mają mniej więcej średnicę pasma ludzkiego włosa i po zwinięciu ich w kabel światłowodowy mogą przesyłać dużą liczbę danych na większe odległości niż inne media (a także szybciej). Jest to technologia, która zapewnia domom i firmom światłowodowe usługi internetowe, telefoniczne i telewizyjne.

Światłowody w praktyce

Kabel światłowodowy zawiera od kilku do kilkuset włókien światłowodowych w plastikowej obudowie. Kable światłowodowe przesyłają sygnały danych w postaci światła na znaczne odległości, szybciej niż te używane w tradycyjnych kablach elektrycznych. Ponieważ światłowody są niemetalowe, nie mają na nie wpływu zakłócenia elektromagnetyczne (np. warunki pogodowe), które mogą zmniejszyć prędkość transmisji. Kable światłowodowe są również bezpieczniejsze, ponieważ nie przenoszą prądu, przez co nie mogą być czynnikiem pożarowym (iskra).

Więcej informacji znajdziesz w Bazie Wiedzy.

Bardziej szczegółowo – kable światłowodowe przesyłają dane w postaci cząstek światła. Rdzeń z włókna szklanego i okładzina mają inny współczynnik załamania światła, który zagina wpadające światło pod pewnym kątem. Kiedy sygnały świetlne są przesyłane przez kabel światłowodowy, odbijają się od rdzenia i okładziny w serii zygzaków (proces zwany całkowitym odbiciem wewnętrznym). Sygnały świetlne nie przemieszczają się z  prędkością światła  ze względu na gęstsze warstwy szkła, przemieszczają się o około 30% w stosunku do prędkości światła. Aby odnowić lub wzmocnić sygnał podczas transmisji, wymaga  jest zastosowanie odpowiednich repeaterów w celu wzmocnienia sygnału optycznego.

Zalety kabli światłowodowych

Kable światłowodowe są używane głównie ze względu na ich przewagę nad kablami miedzianymi. Wśród zalet można wymienić:

  • obsługę wyższych przepustowości.
  • większy zasięg bez konieczności wzmacniania
  • mniejsza podatność na zakłócenia, takie jak zakłócenia elektromagnetyczne
  • mogą być zanurzone w wodzie – światłowody są używane w mniej przyjaznych środowiskach, takich jak kable podmorskie.
  • kable światłowodowe są mocniejsze, cieńsze i lżejsze niż kable miedziane
  • nie wymagają tak częstej kontroli i konserwacji jak rozwiązania miedziane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *