Press "Enter" to skip to content

Rekonstrukcja kości i leczenie

5 kwietnia 2017 0

Żyjemy w czasach, kiedy wygląd zewnętrzny ma potężne znacznie. Tak jak jeszcze za czasów naszych dziadków, nie było czegoś takiego jak przejmowane się zmarszczkami czy wągrami bo każdy miał inne problemy. Teraz jednak standardy życia znacznie wzrosły, tak więc mamy znacznie więcej czasu dla siebie. A kiedy jest tego czasy zbyt dużo zaczynamy wymyślać problemy i wady.

Dlatego też, powstały wszelkie salony piękności, kosmetyczki, fryzjerki itp. Ciągle chcemy prezentować się coraz lepiej i lepiej i być wiecznie młodzi. Jednak zapominamy, że młodość to nie tylko brak zmarszczek, ale także zdrowie, którego osobom starszym zwykle brak. Spowodowane to jest przez kilka czynników wśród których jest także brak uzębienia lub znaczące braki w nim występujące. Dlatego , musimy dbać o nasze zęby, ponieważ nie są to już mleczaki, które wypadną i wyrosną , ale zęby stałe, których już naturalnymi sposobami nie odzyskamy. Jeśli nie mamy zębów, to nie mamy jak dobrze rozgryzać posiłków. Dlatego też, duże kawałki pożywienia trafiają do żołądka, gdzie musza być rozłożone przez soki trawienne. Jednak takie wielkości jest trudno rozpuścić i pojawiają się problemy trawienne. Aby takich przykrych konsekwencji unikać , musimy wiedzieć jak dbać o nasze zęby póki je jeszcze mamy. Przede wszystkim, pamiętamy o szczotkowaniu. Musimy je przeprowadzić przynajmniej dwa razy dziennie. Bardzo dobrze jest także odstawić wszelkie cukier, ponieważ to on powoduje próchnicę.  Bakterie, które mamy w jamie ustnej rozkładają go i tworzą kwasy, które rozpuszczają nasze zęby. Powstaje w ten sposób próchnica. Nieleczona prowadzi do wielu chorób i na końcu do utraty zębów.

Jeśli tracimy żeby, to nie są one używane. A jeśli je tracimy, to znika także nacisk na kość, który ząb powodował. Jeśli takiego zęba zabraknie, to kość także jest uważana za niepotrzebną skoro nie jest używana. Dlatego, jeśli jakiś ząb będzie wyrywany lub wypadnie, należy pamiętać, aby ten brak uzupełnić, aby nie psuć wyglądu twarzy.

W niektórych przypadkach, o tej kwestii przypominamy sobie dopiero wtedy kiedy tracimy kość wrostka zębodołowego. Wtedy konieczny jest już zabieg osteogenezy. Może to być spowodowane nie tylko ekstrakcją zębów, ale także utratą tkanki kostnej w dużej ilości, urazami, osteoporozą lub też wadami genetycznymi. W takim wypadu powstaje ubytek dziąsła, co uniemożliwia odtworzenie. W takim wypadku potrzebne jest leczenie, które składa się z kilku etapów. W niektórych przypadkach potrzebna jest dystrakcja kostna. Osteogeneza dystrakcyjna to inaczej przeprowadzenie zabiegu osteotomii czy kortykotomi kości, a na końcu na powolnym i stopniowym przemieszczaniu się kostnych fragmentów. Cały proces polega na wytworzeniu tkanki kostnej i rozroście tkanek miękkich dokoła kości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *