Press "Enter" to skip to content

Jak zwalczać trądzik u osoby dorosłej?

26 listopada 2018 0

Kiedyś trądzik dotyczył tylko nastolatków. Pojawiał się z reguły u dziewcząt po 14. urodzinach, a u chłopców dwa lata później. Krosty bardzo często znikały po dwóch, czasem po pięciu latach. Dzisiaj trądzik pojawia się również u osób dorosłych. Jest przypadłością, która szczególnie często dotyka kobiety. Co ciekawe, w wieku dorosłym z powodu trądziku cierpią kobiety, które w okresie dojrzewania takiego problemu nie miały w ogóle lub jego przebieg był bardzo łagodny.

Jakie są najczęstsze przyczyny trądziku u osób dorosłych?

U osób dorosłych niezwykle rzadko zdarza się, aby problemy ze skórą były efektem ogólnoustrojowych zaburzeń hormonalnych. Stąd też podejmowanie leczenia trądziku u osób dorosłych poprzez stosowanie tabletek antykoncepcyjnych przynosi tylko okresową poprawę – gdy zostaną one odstawione, trądzik powraca. Bardzo częstą przyczyną trądziku u dorosłych jest stres, który nasila wydzielanie łoju. Trądzikowi sprzyja również sposób odżywiania się. Powstawaniu trądzika sprzyja spożywanie żywności wysoko przetworzonej, zamiłowanie do jedzenia fast foodów oraz jadłospis,w którym przeważają pokarmy przygotowane z produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Powodują one, że następuje nagły skok insuliny, a to z kolei pobudza gruczoły do zwiększonej produkcji łoju. Walcząc z trądzikiem warto przejść na dietę złożoną z produktów o średnim i niskim IG. Warto wykluczyć z jadłospisu między innymi białe pieczywo, marchew i gotowane ziemniaki.

Jak zwalczać trądzik u osoby dorosłej?

Leczenie trądziku u osób dorosłych jest trudne. Terapię dobiera się zawsze indywidualnie dla danego pacjenta. Bardzo często jest to terapia skojarzona. W przypadku, gdy problem jest bardzo nasilony leczenie rozpoczyna się od podania antybiotyku. W terapii trądziku u osób dorosłych stosowane są również retinoidy czyli pochodne witaminy A. Mają one nie tylko zalety, ale również wady. Największą jest między innymi to, że preparaty te uwrażliwiają skórę na promieniowanie słoneczne. Terapia trądziku u dorosłych trwa przynajmniej kilka miesięcy. W przypadku terapii retinoidami należy pozostawać pod stałą opieką lekarza. Preparaty te nie mogą być stosowane u kobiet w ciąży. Przeciwwskazaniem do leczenie pochodnymi witaminy A jest także wysoki poziom cholesterolu. Kurację lekami doustnymi bardzo często uzupełnia się tymi do stosowania miejscowego. Gdy stan skóry ulega poprawie, lekarz może zadecydować o odstawieniu leków doustnych.

Co jeszcze możemy zrobić?

Cerze trądzikowej przyda się dodatkowe wsparcie. Na jej stan bardzo korzystnie wpłyną probiotyki z mleka, które zawierają bioaktywne białka serwatkowe. Pomogą one w przywróceniu właściwego biomu w ujściach gruczołów łojowych. Wskazane jest także zwiększenie podaży działającego przeciwzapalnie cynku i ograniczających łojotok witamin B2, B6 i PP. Dobrze jest zleconą przez lekarza terapię uzupełnić sięgając po zioła: skrzyp polny, pokrzywę, fiołka. Warto również popijać również zieloną herbatę, która jest jednym z silniej działających antyoksydantów.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany we współpracy z kolagen.info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *