Żurawie hydrauliczne – czym są, jak działają i do czego się je wykorzystuje? Technika hydrauliczna została wynaleziona w starożytnym Egipcie. Właśnie tam po raz pierwszy zastosowano sprzęt służący do kierowania wody poprzez kanały do systemów nawadniających. Pierwszy żuraw działał dzięki dźwigni, która wykorzystywała przeciwwagę.
Od tego momentu minęło wiele lata, a opracowana wówczas technologia stała się użyteczna we wszystkich dziedzinach przemysłu, począwszy od budowy, aż po produkcję samochodów.
Co to jest żuraw hydrauliczny?
Żuraw hydrauliczny to rodzaj sprzętu ciężkiego, który jest wykorzystywany do podnoszenia oraz przemieszczania obiektów. W przeciwieństwie do mniejszych dźwigów, których działanie opiera się na silnikach elektrycznych albo spalinowych, żurawie hydrauliczne wyposażone są w wewnętrzny układ hydrauliczny pozwalający dźwigowi na podnoszenie ciężkich ładunków. Układ hydrauliczny napełniony płynem umożliwia transportowanie przedmiotów takich jak na przykład ciężkie kontenery transportowe czy ciągniki siodłowe, które znacząco wykraczają poza rozmiar każdego innego urządzenia podnoszącego. Żurawie hydrauliczne mogą być wyposażone w kabinę operatora ustawioną na stalowej podstawie. Niektóre z żurawi hydraulicznych są ustawione na kołach lub traktach, natomiast inne są nieruchome. Z kabiny żurawia operator steruje dużym ramieniem, tak zwanym wysięgnikiem. Kable, bloki czy haki mocowane do wysięgnika mogą być przymocowane do różnych przedmiotów celem bezpiecznego podnoszenia i przenoszenia sprzętu.
Jak działa żuraw hydrauliczny?
Silnik żurawia napędza pompę hydrauliczną. Pompa wywiera ciśnienie na olej albo płyn w układzie hydraulicznym. Olej jest substancją, której nie można skompresować, dlatego też przenosi tę przykładaną siłę na pozostałe części żurawia. Przekierowuje ją tam, gdzie jest ona potrzebna do podniesienia obiektu.
Żurawie hydrauliczne są oceniane na podstawie ich nośności. Muszą one być starannie dobrane w oparciu o wymagania konkretnego projektu, ponieważ podnoszenie ładunku zbyt ciężkiego spowoduje awarię dźwigu.
Do czego można zastosować żuraw hydrauliczny?
Żurawie hydrauliczne są niezwykle przydatnym sprzętem, który z powodzeniem sprawdza się praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu. Stosuje się je do podnoszenia, przenoszenia i podawania ciężkich obiektów na niejednokrotnie bardzo duże wysokości. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego żurawia. Taki sprzęt powinien być dobrany adekwatnie do zadań, które będzie wykonywał.
Pierwszym, co nasuwa się na myśli przy mówieniu o możliwościach wykorzystania żurawia jest plac budowy. Do prac budowlanych rekomendowane są żurawie na kołach lub gąsienicach.
Żurawie stosuje się także w magazynach przemysłowych, halach produkcyjnych i stoczniach. Najlepiej sprawdza się tutaj sprzęt na suwnicach. Niewielkich rozmiarów żurawie hydrauliczne wykorzystywane są na pokładach statków lub ciężarówek. Możemy je znaleźć także we wszelkiego rodzaju warsztatach, a ich pomoc przy montażach wysokościowych w przemyśle leśnym znacząco ułatwia życie.