Press "Enter" to skip to content

Co warto wiedzieć o leczeniu kanałowym?

2 stycznia 2018 0

Leczenie kanałowe jest najskuteczniejszą metodą leczenia nieodwracalnych zapaleń miazgi, choć jednak cieszy się dużą popularnością, nie da się ukryć, że jego stosowanie nadal wiąże się z pewnymi kontrowersjami.

Jego istotą jest oczyszczanie kanałów, korzeni zębowych oraz korony zęba, z których trzeba się pozbyć chorej miazgi. Już po dokładnym oczyszczeniu zębów z chorej tkanki, ich opracowaniu i dezynfekcji można przystąpić do wypełnienia znajdujących się w kanałach wolnych przestrzeni z wykorzystaniem materiału biozgodnego takiego, jak gutaperka.

Mianem nieodwracalnego określa się zapalenie miazgi w przypadku którego nie ma szans na zakończone sukcesem leczenie z wykorzystaniem metod biologicznych. Bardzo duże znaczenie ma stopień zaawansowania procesu chorobowego. Nie można zapominać o tym, że miazga jest tkanką żywą, a tym samym jest nie tylko bogato unaczyniona, ale i unerwiona. Ból często jest zatem nie tylko nagły, ale i wyjątkowo silny, pojawia się jednak w zębach, w których tkanka jest jeszcze żywa, a tym samym zmiany chorobowe nie są aż tak zaawansowane.

Gdy mamy do czynienia z zapaleniem zaawansowanym, często okazuje się, że nie daje ono żadnych objawów bólowych. Gdy miazga jest martwa a tkanka znajduje się już w fazie rozpadu zgorzelinowego, o żadnych objawach bólowych nie może być mowy. Nawet, jeśli pacjent narzeka na pewien dyskomfort, jest on związany z systematycznie zwiększającym się ciśnieniem wewnątrz korony oraz kanałów korzeniowych. Samo leczenie kanałowe potrafi być dość nieprzyjemne, obecnie jednak jego bolesność nie jest już jednak regułą. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że przeprowadza się je w znieczuleniu miejscowym, a nawet – pod narkozą, a więc w znieczuleniu ogólnym.

Pacjenci na ogół nie przepadają za tym rozwiązaniem, gdy jednak zapalenie miazgi jest nieodwracalne, nie ma innej – poza ekstrakcją – metody uporania się z ogniskiem choroby. Nie można też zapominać o tym, że również samo leczenie kanałowe nie zawsze może być przeprowadzone. Czasem kanały zębowe są uformowane tak, że nie ma możliwości ich dokładnego oczyszczenia z chorej tkanki, a w takim wypadku usunięcie zęba okazuje się jedynym rozwiązaniem, na jakie możemy się zdecydować. Obecnie stomatologia stawia przede wszystkim na możliwie jak największe oszczędzenie tkanki zęba. Samo leczenie nie wymaga specjalnego przygotowania, choć lekarz musi zalecić wykonanie zdjęcia radiologicznego zdjęcia, który ma otoczyć opieką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *