Press "Enter" to skip to content

Jak rozpoznać początki grzybicy paznokci?

21 listopada 2018 0

Grzybica paznokci o wiele częściej występuje na stopach, niż dłoniach. Bardzo łatwo jest się nią zarazić, nawet dbając o odpowiednią higienę. Przysparza sporo dyskomfortu, a leczenie bywa uciążliwe. Najlepiej jak najszybciej rozpoznać pierwsze oznaki i zareagować, by grzybica nie zdążyła się przenieść na wszystkie paznokcie i rozwinąć. Jak rozpoznać, że doszło do zakażenia i w jaki sposób zareagować na te pierwsze objawy? Skąd bierze się grzybica stóp, kto jest na nią szczególnie narażony?

Przyczyny grzybicy paznokci

Choć może się to wydawać szokujące, około 42% dorosłych ludzi cierpi na grzybicę stóp. Jej następstwem bardzo często bywa właśnie grzybica paznokci – zarodniki grzybów przenoszą się, zasiedlając nowe obszary. Piekące, swędzące stopy nie muszą wcale być wynikiem przesuszenia skóry. Warto skonsultować te objawy z dermatologiem, ponieważ mogą świadczyć o rozwoju grzybicy.

Bardzo często do zakażenia zarodnikami grzybów dochodzi na basenach, w publicznych łaźniach, saunach, szczególnie o drewnianych podłogach. Warto w takim miejscu nosić klapki, izolujące od podłoża. To zmniejszy ryzyko zarażenia się. Nie wolno też korzystać z cudzych butów, skarpet, przyborów pielęgnacyjnych, ręczników. Rozwojowi grzybów sprzyja noszenie skarpet z tworzyw sztucznych, ciasnych butów, niedokładne wycieranie stóp po kąpieli.

Predyspozycję do grzybicy mają osoby cierpiące na następujące dolegliwości:

  • cukrzyca,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • otyłość,
  • zaburzenia krążenia,
  • nowotwory leczone chemioterapią,
  • dolegliwości leczone długotrwałą antybiotykoterapią.

Jak rozpoznać początki?

Początkowe stadium grzybicy paznokci można rozpoznać samodzielnie. Czasami zmiany pojawiają się na pojedynczym paznokciu, czasem na kilku jednocześnie. Są to:

  • przebarwienia (różowe, stopniowo ciemniejące do brązu),
  • rozwarstwianie się płytki paznokcia,
  • nieprzyjemny zapach stóp, pomimo mycia i stosowania kosmetyków pielęgnacyjnych.

Po zauważeniu takich objawów należy udać się do dermatologa. Najczęściej rozpozna on bez problemu grzybicę paznokci, jednak czasem zleca wykonanie dodatkowych badań – są to laboratoryjne analizy. Najczęściej za grzybicę odpowiadają dermatofity, czyli kolonie grzybów żyjących na skórze.

Szybkie reagowanie – podstawa leczenia

Żadna grzybica, nawet bardzo wcześnie zauważona i niezbyt rozległa, nie ustąpi sama, nie usunie jej także wzmożona higiena. Konieczne będzie zastosowanie zaleconych przez lekarza środków przeciwgrzybiczych. Pobranie próbek pozwoli lekarzowi określić, jakie grzyby wywołały chorobę i dobrać odpowiednie preparaty.

Rozpoznana i prawidłowo wyleczona grzybica stóp niestety lubi wracać i ma do tego tendencje. Dlatego nawet po zakończeniu leczenie konieczne będzie monitorowanie stanu paznokci i utrzymywanie podwyższonego poziomu higieny. Niekiedy terapia grzybicy paznokci trwa naprawdę długo. Konieczne jednak jest uzbrojenie się w spore pokład cierpliwości. Zaniechanie kuracji po pierwszych, wizualnych efektach, prowadzi do wznowienia dolegliwości. Bardzo ważna jest współpraca z lekarzem.

Artykuł powstał przy współpracy z Febumed

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *