Egzema jest alergiczną, niezakaźną chorobą, w której wysypka pojawia się w postaci małych pęcherzy na skórze. Jest to schorzenie nieprzyjemne, przede wszystkim, dlatego, że ogniska choroby powstają głównie na skórze dłoni, stóp, twarzy i głowy, co oznacza, że powodują u chorego dyskomfort kosmetyczny. Po drugie, ta choroba skóry jest podstępna i bardzo trudno jest sobie z nią poradzić.
Lekarze odróżniają nie jedną, ale kilka rodzajów egzemy, a każdy rodzaj ma swoje własne objawy i leczenie. Ale nadal istnieje wiele typowych objawów, które charakteryzują tę chorobę. Według statystyk egzema dotyka 10% światowej populacji. Dotyczy wszystkich grup wiekowych, ale najczęściej występuje u kobiet w wieku od 20 do 45 lat. Przyczyny choroby mogą być różne: długotrwały kontakt skóry z alergenem, zaburzenia metaboliczne, patologie układu nerwowego i hormonalnego.
Jak rozpoznać pierwsze objawy egzemy?
Pierwsze objawy egzemy to czerwone plamy które pojawiają się na skórze twarzy, dłoni, stóp lub głowy, początkowo są małe, ale z biegiem czasu liczba i rozmiar plamek się zwiększa, a poszczególne ogniska zapalne zaczynają się ze sobą łączyć tworząc duże obszary. Czerwony i czasami niebieskawy kolor skóry występuje w miejscu zapalenia, tworzy się również zgrubienie skóry.
Odczuwane jest stałe swędzenie w obszarze zapalenia. Jeśli w chorobowo zmienionym miejscu powstaną pęcherzyki, i zaczną pękać, mogą zamienić się w rany. Osobliwość tych zmian skórnych polega na tym, że są one niezwykle bolesne, jednocześnie obserwuje się swędzenie i pieczenie. W niektórych postaciach choroby występuje ostry wzrost temperatury ciała i gorączka. Często chorzy błędnie uważają, że to grypa lub ból gardła i nie zwracają uwagi na wysypkę.
Jeśli ognisko zapalne miało duże rozmiary skóra w tym miejscu traci kolor i elastyczność. Niektóre formy egzemy pozostawiają białe plamy na skórze właściwej, których nie można usunąć nawet przy opaleniźnie.
Czasami pierwszymi objawami egzemy są niewielkie pęknięcia między palcami i wokół dłoni. Takie zmiany, z reguły, nie są eliminowane przez nawilżające lub lecznicze kremy. Kiedy ktoś zauważy pierwsze oznaki tej choroby, powinien natychmiast rozpocząć leczenie. Nie należy stosować samoleczenia, ponieważ ostra forma egzemy jest eliminowana przez długi czas i z dużymi trudnościami.
Jak rozprzestrzenia się egzema po ciele?
Pierwsze objawy egzemy zauważane są na skórze twarzy. Następnie rozprzestrzenia się na szyję, ramiona, klatkę piersiową, plecy. Wysypka jest zawsze symetryczna: prawą i lewą część ciała dotyka w przybliżeniu jednakowo.
Zmiany skórne mają postać obrzęku i są zaczerwienione. Później w tych miejscach pojawiają się bąbelki wypełnione cieczą. Po wypłynięciu zawartości pęcherzyków tworzą się żółtawe strupy. W międzyczasie na zagojonych obszarach tworzą się nowe pęcherzyki. Z uwagi na to, że proces zachodzi stale, na skórze, można jednocześnie zobaczyć bąbelki i rany, oraz strupy. W tym przypadku odczuwany jest silny świąd.
Tak objawia się ostra egzema. Dość szybko staje się chroniczna. W takim przypadku skóra jest opuchnięta, z oznakami złuszczania. Nadal pojawiają się bąbelki, które podlegają takim samym zmianom, jak w ostrej postaci choroby. Ich duża liczba ujawia się podczas zaostrzeń. To zwiększa świąd. Z powodu silnego świądu chory staje się nerwowy, drażliwy, nie śpi dobrze w nocy.
Co można zrobić?
Kiedy na skórze pojawi się wysypka przypominająca egzemę, należy natychmiast skontaktować się z dermatologiem. Konieczne jest rozpoczęcie leczenia na czas. Leczenie egzemy polega na stosowaniu leków przeciwalergicznych, enzymów, immunomodulatorów, środków uspokajających, moczopędnych płynów do kąpieli z różnymi lekami. Czasami choroba wymaga zastosowania antybiotyków.
Artykuł powstał przy współpracy z Febumed.com.pl |