Press "Enter" to skip to content

Jak rozpoznać pierwsze objawy demencji starczej? Czym jest demencja?

31 października 2018 0

W naszym społeczeństwie funkcjonuje popularne powiedzenie „starość nie radość”, idealnie obrazujące to, że im człowiek starszy, tym pojawia się więcej problemów, najczęściej w sferze zdrowotnej. Niektórych z nich zwyczajnie nie można uniknąć, są związane ze zmianami, jakim podlega ciało człowieka oraz układ nerwowy. Do tych najtrudniejszych należą problemy dementywne, które w mniejszym czy większym stopniu dotyczą ogromnych rzeszy starszych ludzi.

Czym jest demencja
Demencja starcza to problem związany z obniżeniem się sprawności funkcji poznawczych, jakie można zauważyć u osób po 65 czy 70 roku życia. Do funkcji poznawczych należą pamięć, w tym pamięć autobiograficzna, czyli dotycząca własnego życia, podejmowanie decyzji, percepcja, a także myślenie. Ludzie starsi w obszarze sprawności funkcji poznawczych funkcjonują gorzej niż wtedy, gdy byli w kwiecie wieku. Oczywiście nie jest to prawidłowość dotycząca wszystkich, jednak problemy z pogorszeniem poznawczego funkcjonowania zauważa się u wielu osób. Do szybko postępujących chorób dementywnych, których obawia się chyba każdy, należą przede wszystkim choroba Parkinsona oraz choroba Alzheimera. Niektóre zmiany dementywne wynikają natomiast na przykład z wcześniejszego nadużywania alkoholu, z urazów głowy, albo guzów mózgu.

Pierwsze objawy demencji starczej
Na początku obniżenie sprawności funkcji poznawczych jest naprawdę bardzo łagodne. Zwykle polega na zapominaniu o drobnostkach i głupotach, które tak naprawdę nie mają większego wpływu na życie, bywają jedynie denerwujące czy drażniące. Do klasycznych należy zapominanie gdzie położyło się klucze, albo po co wyszło się do drugiego pokoju. Ta subtelne problemy zaczynają jednak narastać, doprowadzając do tego, że starszej osobie jest coraz trudniej samodzielnie funkcjonować. Z tego zapominalstwa zaczynają wynikać również coraz większe kłopoty – a to 2 razy weźmie się tabletkę, nie dokręci kurków z gazem, albo nie zamknie drzwi na klucz podczas wychodzenia z domu. Problemy z pamięcią, narastające sukcesywnie, mogą doprowadzić do tego, że starsza osoba zaczyna gubić się w okolicy, a także staje się niezborna w działaniu. Trudno jest jej coś planować, podejmować decyzje, dotyczące nawet zwykłych codziennych, prostych spraw. Z czasem może zapominać również o pewnych aspektach związanych ze swoim życiem osobistym, o historii swojego życia, a wreszcie nie rozpoznawać bliskich osób.

Inne objawy demencji
Oczywiście problemy z pamięcią to te najbardziej sztandarowe, związane z demencją. Poza tym zaczynają pojawiać się problemy w sferze emocjonalnej. Starsza osoba przez to, że nie pamięta, staje się zagubiona i chaotyczna, bardzo często odczuwa lęk i niepokój, obawia się, jest rozdrażniona i płaczliwa. Postępująca demencja doprowadza do tego, że człowiek nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować i wymaga czasowej lub całodobowej pomocy i opieki. Staje się zależny od innych. Trzeba dodać, że te problemy mogą dotyczyć osób nawet bardzo inteligentnych, które wcześniej funkcjonowały naprawdę świetnie. I chociaż wiele mówi się o gimnastykowaniu swojego mózgu, jako-o prewencji demencji, niestety czasami w żaden sposób nie pomoże to uniknąć tej choroby neurodegeneracyjnej.

Artykuł powstał przy współpracy z zycieseniora.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *