Najprościej rzecz ujmując, na prawidłową higienę jamy ustnej powinny składać się co najmniej dwa szczotkowania dziennie z wykorzystaniem średniej lub twardej szczoteczki oraz dobrej pasty do zębów. Ważne jest również codzienne nitkowanie i regularne stosowanie płynów do płukania jamy ustnej.
Wybór szczoteczki
Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania utracie zębów jest walka z próchnicą, czyli po prostu odpowiednie szczotkowanie zębów. Proces ten pozwala na usunięcie płytki bakteryjnej z powierzchni zębów, resztek pokarmowych i miękkich nalotów. Ważna jest tutaj jakość szczoteczki i pasty. Rodzajów szczoteczek jest bardzo wiele. Zazwyczaj posiadają włosie o twardości określonej jako miękka lub średnia. Włosie zbite jest w kępki rozmieszczone w kilku rzędach. Rączka szczoteczki może być całkiem prosta lub posiadać 2-3 wygięcia.
Kształt główki szczoteczki i sposób układania włosia to coś, w czym producenci szczoteczek non stop próbują się doskonalić. Odpowiednia twardość szczoteczki zależy przede wszystkim od stanu uzębienia i zdrowia dziąseł. Dorosła, zdrowa osoba powinna korzystać ze szczoteczek średnich o rozmiarach główki 2,5×1,2 centymetra. Daje to największą łatwość i skuteczność czyszczenia zębów.
Szczoteczka do zębów to przedmiot prywatny i każdy powinien mieć swoją. Musi ona być wymieniana optymalnie co 2-3 miesiące, chociaż w naszych warunkach jest z tym problem. Ważne, by nie była to wymiana raz na pół roku czy raz na rok. Producenci szczoteczek zalecają też, by nowy zakup dokładnie umyć w gorącej wodzie, po czym zanurzyć włosie szczoteczki na 24 godziny w płynie bakteriobójczym, na przykład w roztworze wody utlenionej.
Techniki szczotkowania
Technik szczotkowania jest cała masa. Najważniejsze z nich to technika pionowa, pozioma, obrotowo-wymiatająca, szereg metod wibracyjnych, metoda okrężna, metoda fizjologiczna i klasyczne szorowanie, które jednak jest najmniej zalecane. Najczęściej zaleca się stosowanie metody roll (obrotowo-wymiatającej), gdyż jest ona najmniej szkodliwa dla szkliwa. Szczoteczka powinna być przyłożona na powierzchni zęba pod kątem 45 stopni, po czym należy wykonywać ruchy okrężne wymiatające płytkę bakteryjną od strony szczytowej zęba na zewnątrz. W takim układzie masowane są także dziąsła i bardzo dobrze czyszczone są powierzchnie bezpośrednio przy nasadzie zębów.