Press "Enter" to skip to content

Licówki – kiedy, jak i po co

10 października 2018 0

Chcesz mieć piękny uśmiech?  Nie jesteś więc jedyną osobą, która ma takie marzenie. Wygląd wewnętrzny, ma dla nas ogromne znaczenie w dzisiejszych czasach. Wynika to z dużego postępu technologicznego. Nie musimy tak jak nasi dziadkowie czy rodzice pracować w polu, siekać, plewić, doglądać zwierząt itp. Mamy mnóstwo czasu dla siebie, a to rodzi pewne pomysły.

Przede wszystkim, chcemy być ciągle piękniejsi. Dbamy o wygląd zewnętrzny, chodzimy do fryzjera, kosmetyczki i kupujemy nowe ubrania. A co z zębami? W tym wypadku, interesuje nas to, co widać. Czyli jeśli są białe, to nie zaglądamy do środka jamy ustnej czy przypadkiem nie mamy próchnicy, i tutaj roimy błąd, ponieważ do dentysty chodzimy zwykle dopiero wtedy, kiedy zaczyna nas boleć ząb. Jest to jednak ogromny błąd, ponieważ przynajmniej dwa razy d roku, należy się udać na wizytę kontrolną, na której dentysta powie nam czy jakiś ząb nie wymaga leczenia. Niekiedy jednak jest już za późno na leczenie i czeka nas leczenie kanałowe, którego za wszelką cenę chcemy unikać. Jest to jednak jedyny sposób na to, aby uratować zęba, który miałby być wyrwany. Jeśli chcemy tego uniknąć, to dbajmy o zęby. W przypadku, kiedy mamy krzywe, to niestety pielęgnacja nie przywróci im odpowiedniego stanu. Oczywiście dbać o nie należy, ale musimy także wiedzieć jak je wyprostować. W przypadku niewielkich skrzywień, uratować nas mogą licówki.

Co dają licówki?

Licówki, to bardzo cienkie płatki porcelany, które przyklejane są na powierzchnię przednią zębów. Ukrywają one wszelkie defekty estetyczne. Przy ich pomocy możemy rozjaśnić ząb, poszerzyć, zlikwidować szpary, pomiędzy zębami, a także dokonać niewielkiej korekty zębów. Przy ich pomocy, możemy poprawić wygląd pojedynczych zębów lub całych ich grup. Zakładane są one zwykle na zęby przednie. Licówki nie różnią się wyglądem od naturalnego szkliwa zębów. Ale nie są one jednak tak samo podatne na uszkodzenia, ubytki czy próchnicę. Porcelana jest dla tkanek całkowicie obojętna. Jeśli licówki są dobrze wykonane, to zapewniają doskonałą szczelność bieżną, co oznacza, że nie widać granicy zakończenia licówki i początku zęba.

Jeśli mamy zakładane licówki, to kilka godzin po zabiegu, musimy się powstrzymać od kilku rzeczy. Przede wszystkim nie powinno się pić barwiących napoi. Może się to skończyć odbarwieniem w przejściu pomiędzy szkliwem a licówką. Nie wolno także gryźć twardego jedzenia, aby ich nie uszkodzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *