Press "Enter" to skip to content

Leczenie bruksizmu

12 czerwca 2017 0

W dzisiejszych czasach , żyjemy w świecie, który ciągle pędzi do przodu. Nie oglądamy się za siebie i nie mamy czasu na relaks. Dlatego też towarzyszy nam mnóstwo chorób, które ze stresem są związane. Dopada ona nas nie tylko w pracy, ale także w szkole czy w domu. Wszystko to bardzo szkodzi zdrowiu. Dlatego co jakiś czas musimy nieco odetchnąć. Dlaczego tego nie robimy?

Przyczyna jest prosta, zwyczajnie nie mamy czasu. Nawet na urlopie się spieszymy. Zwykle wszystko planujemy wcześniej i staramy się zrobić to, co zaplanowaliśmy. Nie da się jednak zawsze spędzić wakacji z zegarkiem w ręku. Urlop, powinien być przede wszystkim dla relaksu i odpoczynku. Nie powinniśmy wtedy sprawdzać poczty, odbierać telefonów z pracy i tym podobnych rzeczy. Jeśli nie mamy możliwość wybrać się na urlop, to możemy zrobić się kilkuminutowy relaks w domu. Dobrym sposobem na nerwy jest także picie herbatek ziołowych uspokajających i korzystanie z kominka z olejkiem lawendowym.

Czym jest bruksizm?

Jest to dolegliwość, która spowodowana jest stresem. Polega na podświadomym zaciskaniu i zgrzytaniu zębów. Cierpi na nią aż 7 na 10 osób. Co więcej siła nacisku szczęki górnej na dolna jest w tym przypadku 10 razy mocniejsza niż przy normalnym gryzieniu. Taki nacisk prowadzi do poważnych uszkodzeń nie tylko zębów, ale także kości otaczających ząb i tkanki dziąseł. Innym skutkiem bruksizmu jest także uszkodzenie stawów skroniowo – żuchwowych.

Jak leczyć?

Najlepszym sposobem jest wyeliminowanie jego przyczyny czyli postarać się przestać denerwować. W przypadku leczenia, stosuje się tzw. Szyny relaksujące. Są to przeźroczyste nakładki na zęby, uniemożliwiające ich zaciskanie. To czy leczenie będzie skuteczne zależy od przyczyny bruksizmu. Może się udać znaleźć przyczynę po konsultacji ze stomatologiem, który obejrzy zęby i zada odpowiednie pytania. W zależności od tego, jak bardzo mamy uszkodzone zęby oraz od przyczyny występowania choroby, może być konieczne stosowanie np. szyny podczas snu – wykonywana na zamówienie. Nakładana jest ona na zęby górne, aby zapobiec tarciu zębów górnych o dolne. Nie jest o jednak leczenie i nie eliminuje to przyczyny problemu mimo iż zapobiega skutkom bruksizmu. Innym sposobem jest skuteczny relaks. Wskazane jest wtedy wszystko co eliminuje stres , a także rozluźnianie mięśni szczęki. Można także zredukować wszelkie wystające punkty na zębach, aby wyrównać zgryz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *