Press "Enter" to skip to content

Korony protetyczne i ich charakterystyka

20 marca 2018 0

Budowa naturalnego zęba nie jest skomplikowana, składa się on bowiem z korony oraz korzenia. Korona to ta jego część, która jest widoczna w ustach, właśnie ona przesądza więc o tym, na ile atrakcyjny wydaje się nasz uśmiech. Jeśli naturalny ząb jest na tyle uszkodzony, że klasyczna odbudowa kompozytowa nie zdaje się na wiele, jednym z rozwiązań alternatywnych okazuje się być wykonanie korony protetycznej.

Rozwiązanie tego rodzaju jest montowane na stałe, jego zaletą jest zaś nie tylko odbudowa uszkodzonego zęba, ale i znacząca poprawa jego kształtu, wielkości oraz koloru. Korony to również ważny element leczenia implantologicznego, korony protetyczne odpowiadają bowiem za estetykę działań podejmowanych przez stomatologa. Najbardziej typowym wskazaniem do zastosowania korony protetycznej jest znaczący stopień uszkodzenia naturalnej korony zęba.

Korona protetyczna jest jednak stosowana również po leczeniu kanałowym, gdy lekarzowi zależy na wzmocnieniu zęba oraz ze względów estetycznych zwłaszcza w momencie pojawienia się trwałego przebarwienia występującego w połączeniu z poważnym defektem szkliwa. Bywa i tak, że korona protetyczna może pozwolić na korektę stosunków zwarciowych, jej zastosowanie sprawia więc, że od pacjenta oddala się konieczność zastosowania leczenia ortodontycznego. Korony protetyczne nie są jednak stosowane bez powodu, a lekarze starają się sięgać po nie przede wszystkim wówczas, gdy nie ma innej możliwości, aby trwale zrekonstruować koronę zęba.

Korony wzmacniają słabe zęby, poprawiają jego funkcjonalność i wpływają na lepsze wrażenie estetyczne. Oczywiście, mówiąc o tego rodzaju rozwiązaniach musimy mieć świadomość tego, że nie stanowią one monolitu. Wykonuje się je z różnych materiałów. Na pierwszy plan wysuwa się w tym kontekście akryl oraz kompozyty, które pojawiają się w koronach tymczasowych. Rozwiązania docelowe powstają z wykorzystaniem metalu, porcelany na podbudowie metalowej i ceramiki. Korony metalowe były stosowane najwcześniej, a lekarze do dziś wypowiadają się z uznaniem na temat ich trwałości. Względy estetyczne sprawiają jednak, że obecnie odchodzi się od nich na rzecz koron porcelanowych na podbudowie metalowej, wysoka wytrzymałość idzie tu bowiem w parze z estetyką. Niestety, stosując korony tego typu należy liczyć się z tym, że nie będą one tanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *