Press "Enter" to skip to content

Czym jest automatyzacja przemysłowa i gdzie znajduje zastosowanie?

21 listopada 2018 0

W nowoczesnych fabrykach oraz zakładach handlowo-usługowych pojawia się szereg systemów, które tworzą zaawansowane maszyny wraz z centralami sterującymi i programami komputerowymi. Takie nowoczesne rozwiązania wkraczają do zakładów działających niemal w każdej branży. Czym dokładnie jest automatyzacja przemysłowa i gdzie znajduje zastosowanie?

Co obejmuje automatyzacja?

Automatyzacją (automatyczną kontrolą) określa się szereg systemów sterowania urządzeniami operacyjnymi, które przyspieszają pracę i zastępują ręczne wykonywanie poszczególnych czynności przez pracowników. Niektóre procesy mogą być obsługiwane przy minimalnym zaangażowaniu człowieka, a inne całkowicie bez jego interwencji (z wyjątkiem zaprogramowania maszyn i centrali sterujących oraz ewentualnego serwisu podczas awarii).

Do automatyzacji zalicza się między innymi:

  • linie produkcyjne,
  • linie pakujące,
  • kotły i piece do obróbki cieplnej,
  • automatyczne przełączanie sieci telefonicznych.

Systemy automatyzacji wykorzystują szeroki wachlarz rozwiązań mechanicznych, hydraulicznych i pneumatycznych, które są wspierane przez sposoby elektryczne, elektroniczne i komputerowe.

Czym jest automatyzacja przemysłowa?

Automatyzacja przemysłowa to szeroka gama „inteligentnych” maszyn, które sterowane są m.in. za pomocą systemów komputerowych. Maszyny te pozwalają wykonywać procesy wchodzące w skład produkcji, przy ograniczeniu bezpośredniej interwencji pracowników. Systemy automatyki przemysłowej bardzo szybko i precyzyjnie wykonują szeroki wachlarz zadań, dzięki zastosowaniu zaawansowanych urządzeń operacyjnych. Pozwala to podnieść wydajność produkcji, gwarantuje wysoką wytrzymałość (np. produkcja przez całą dobę) oraz obniża koszty procesu. Automatyczne linie produkcyjne czy pakujące doskonale sprawdzają się do szybkiego wykonywania powtarzalnych czynności oraz zapewniają o wiele wyższą precyzję niż wykonywanie tych samych zadań ręcznie przez pracowników.
Warto podkreślić, że automatyka produkcyjna pozwala obniżyć zużycie materiału i zmniejszyć odpady robocze. Jednocześnie, zautomatyzowane hale produkcyjne wymagają instalacji i wdrożenia zaawansowanego sprzętu oraz systemów sterujących, dlatego wiążą się z dużą inwestycją początkową.

Automatyka przemysłowa – zastosowanie

Automatyka przemysłowa znajduje zastosowanie w wielu sektorach gospodarczych. Zaawansowane urządzenia są wdrażane głównie przez duże firmy, które zajmują się produkcją seryjną (ich wdrożenie w sektorze MŚP najczęściej jest jeszcze zbyt kosztowne). Prawidłowo dobrany program komputerowy stanowi instrukcję postępowania dla maszyn w procesie produkcyjnym. Roboty pozwalają zachować ciągłość produkcji i uniknąć kosztownych przerw, które są niezbędne, gdy poszczególne czynności wykonywane byłyby ręcznie przez pracowników. Gwarantują również wyższe bezpieczeństwo (brak tzw. czynnika ludzkiego).

Automatyka przemysłowa znajduje zastosowanie m.in. w:

  • przemyśle wydobywczym i metalurgicznym – kopalnie, huty, platformy wiertnicze, cementownie itp.,
  • fabrykach – linie produkcyjne (łączą elementy automatyki przemysłowej, mechatroniki i robotyki),
  • procesach petrochemicznych – w rafineriach, zakładach zajmujących się utylizacją odpadów itp.,
  • gazowniach – sieci gazownicze i dystrybucyjne,
  • wodociągach – przepompownie, oczyszczalnie ścieków, stacje uzdatniania wody,
  • ciepłowniach,
  • elektrowniach – dystrybucja prądu i zabezpieczenia sieci.
Artykuł powstał we współpracy z shemeck.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *